Czym są kluczowe wartości marki?

Czym są kluczowe wartości marki?

Czym są kluczowe wartości marki?

Wartości marki to nic innego, jak zestaw obiektywnych i subiektywnych (psychologicznych) cech, dzięki którym odbiorcy docelowi postrzegają daną markę i korzyści z niej płynące. Zapewniają one i określają jej atrakcyjność rynkową, zwłaszcza w porównaniu z markami konkurencyjnymi. Ocena wartości głównie zależy od preferowanej jakości i korzyści, jakie niesie za sobą marka, co może sprawić, że będzie wyjątkowa (UCM).

 

Wartości marki a zasady

Jeśli mowa o marce nawiązując do marki firmy, kolejną kwestią jest to, jak firma określa wartości marki, którymi będzie się kierować.

Marki i firmy muszą przestrzegać pewnych zasad, wprowadzać je w życie i przekazywać odbiorcom, obecnym już klientom, a także pracownikom. Budując markę, możemy stworzyć dla niej konkretne hasło, które będzie opisywało te wartości oraz będzie takim drogowskazem. Specjalne hasła projektowane na potrzeby firmy mogą w jasny sposób komunikować określone frazy związane z wartościami marki. Hasła te często zapadają w pamięć odbiorców, klientów, pracowników co ułatwia komunikację i oswajanie z wartościami marki na wielu płaszczyznach.

 

Wpływ wartości marki na Twój biznes

Postrzeganie marki firmy i jej odbiorców jest często bardzo ważnym czynnikiem przy ocenie danej firmy. Marki często zatrudniają wyspecjalizowane firmy zajmujące się badaniem rynku i brandingiem, aby utrzymać swój wizerunek w jak najlepszej formie.

 

Za każdym razem, gdy szukasz wartości marki i masz co do tego wątpliwości, zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy Twoi odbiorcy, klienci i pracownicy te wartości zrozumieją?
  • Czy zapewnią Ci one przewagę konkurencyjną?
  • Czy możliwe jest wykorzystanie tych wartości dla odbiorców marki?
  • Czy możesz udowodnić, że masz te wartości?
  • Czy takie wartości wytrzymają próbę czasu i trendów?

 

Wyrażanie wartości marki wewnętrznie i zewnętrznie

U podstaw leżą elementy, które wpływają na pozycjonowanie marki. Stamtąd zostanie zbudowana propozycja wartości marki, która wyróżni Cię na tle konkurencji. Wartości są głównym składnikiem kluczowego przesłania marki – jej oferty, obietnicy i historii. Określają one osobowość marki i przekładają się na styl komunikacji oraz wygląd całej marki.

 

Wartość marki jest niewątpliwie jednym z jej najcenniejszych elementów.

 

Element ten skrojony na miarę, opracowany zgodnie z potrzebami odbiorców, klientów i pracowników odpowiednio zakomunikowany, daje szansę na sukces marki. Dlatego komunikacja wartości marki powinna być szeroka, konkretna i zrozumiała dla wszystkich. 

Budowanie wartości marki jest częścią skutecznej marki, która wpływa na świadomość odbiorców. Branding ma na celu prowadzenie działań, które sprawiają, że marka jest szeroko rozpoznawalna w społeczeństwie i na rynku. Niektóre marki mogą w ten sposób osiągnąć globalny zasięg i budować zaufanie nie tylko w danym kraju czy regionie, ale też na całym świecie.

 

 


Nie masz jeszcze mojej książki? To jest najlepszy moment na jej zakup. 🙂

Zachęcam Cię do zakupu mojej książki, którą pokochali czytelnicy oraz eksperci z branży!

Książkę znajdziesz w 3 opcjach TUTAJ.

 

 


Potrzebujesz wsparcia w działaniach swojej marki?

UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ INDYWIDUALNĄ

Komentarze są wyłączone.